Pacientams

   Pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją ortodontą rekomenduojama sulaukus septynerių metų. Šio amžiaus vaikams formuojasi mišrus sukandimas - dygsta pastovieji apatiniai ir viršutiniai kandžiai, pirmieji krūminiai, o vėliau ir kiti dantys. Gydytojas ortodontas atlikęs apžiūrą įvertins sąkandį, žandikaulių augimo pobūdį, pateiks rekomendacijas dantų priežiūrai, esant reikalui rekomenduos tinkamas ortodontinių anomalijų profilaktines ar gydomąsias priemones.

Ortodontinė plokštelė

Ortodontinės plokštelėsOrtodontinė plokštelė - tai išimamas ortodontinis aparatas, pagamintas iš specialios paskirties medicininės plastmasės ir metalinių kabliukų pagalba tvirtinamas prie dantų. Plokštelė gali turėti keletą aktyvių elementų, koreguojančių netaisyklingą dantų padėtį arba plečiančių žandikaulį. Dažniausiai tai yra sraigtai, įvairių formų spyruoklės, lankai ir t.t.

Privalumai
- plokštelė lengvai nuimama, nesudėtinga burnos ertmės higiena;
- lyginant su kitais ortodontiniais aparatais, plokštelės yra santykinai nebrangios.

Trūkumai
- tinka ne visiems klinikiniams atvejams gydyti;
- pacientui gali kelti diskomforto jausmą, reikia pastangų įveikiant adaptacinį periodą;
- pradžioje sunku taisyklingai kalbėti, valgyti;
- plokštelę būtina nešioti kasdien, gydytojo nurodytą valandų skaičių per parą. Nesilaikant šio reikalavimo gydymas būna neefektyvus.

Tinkamas plokštelių įsidėjimas į burną ir išėmimas
   Nauja ortodontinė plokštelė pritaikoma burnoje ir pacientui parodoma kaip plokštelė įdedama ir išimama. Pacientas turi išmokti savarankiškai taisyklingai įsidėti ir išsiimti plokštelę. Dedant plokštelę iš pradžių žiūrima į veidrodį, vėliau tai padaryti bus paprasčiau. Plokštelės turi prilaikančių detalių, kurios turi patekti į tinkamą vietą, kitaip plokštelė kris, nesilaikys. Išimant plokštelę rekomenduojama pirmiausia surasti ant krūminių dantų esančius kabliukus ir juos spaudžiant žemyn (viršutiniame žandikaulyje) arba keliant aukštyn (apatiniame žandikaulyje) plokštelę išimti. Išėmus plokštelę iš burnos, ją laikyti būtina specialioje apsauginėje dėžutėje.

Plokštelių nešiojimas
   Pradėjus nešioti plokštelę, kelias dienas gali būti jaučiamas spaudimas ar nedidelis skausmas. Jei būtina, galima išgerti skausmą malšinančių vaistų (pasitarti su šeimos gydytoju). Svarbu plokštelę nešioti kasdien nuo pirmos gydymo dienos, nes kitaip ji gali nebetikti burnoje. Paprastai plokšteles rekomenduojama nešioti nemažiau 18 val. per parą. Nešiojant trumpesnį laiką, dantys grįš į buvusią padėtį dantų lanke. Jūsų gydytojas ortodontas jums tiksliai nurodys plokštelės nešiojimo režimą. Jei į plokštelę įtaisytas specialus ortodontinis sraigtas, raktelio pagalba, jis turi buti sukamas pagal gydytojo ortodonto nurodymus. Nereguliarus aparato nešiojimas neduoda laukiamų rezultatų, apsunkina paciento ir gydytojo bendradarbiavimą, prailgina gydymo trukmę.
Sulūžus plokštelei, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą. Kartais nauja plokštelė gali smarkiai spausti, sukelti gleivinės erozijas. Tokiais atvejais irgi kreipkitės pas savo gydytoją.

Plokštelių priežiūra
   Plokštelę būtina plauti po tekančiu vandeniu ryte ir vakare, bei po kiekvieno valgio. Išėmus ją, išsivalykite dantis jums įprasto kietumo dantų šepetėliu. Plokštelę rekomenduojama valyti vidutinio kietumo ar kietu šepetėliu, panaudojant nedidelį kiekį dantų pastos. Po to ji nuplaunama po tekančiu vandeniu ir dedama į burną.
Niekada plokštelės nedėkite į servetėlę, nes galite ją pamiršti ir išmesti. Švariai išvalytą plokštelę laikykite specialioje dėžutėje. Saugokite plokštelę nuo naminių gyvūnų, nes jie gali ją sugadinti.